https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-55315392
Corona virusun mutasyon geçirdiğine ve yayılma hızının arttığına dair son haber öngörülerimizi doğruladı. Biliminsanlarının çalışmaları ışığında , Covid -19 aşısı bulmanın bataklıkta sinek avlamaktan farksız olduğunu, Corona virus salgınlarının oluşmasına neden olan MADENCİLİK FAALİYETLERİNE SON VERİLMEDİĞİ ve TERMİK SANTRALLER KAPATILMADIĞI , ORMANLAR KESİLMEYE DEVAM EDİLDİĞİ TAKDİRDE yeni Corona virus mutasyonlarının ve salgınlarının olacağını dava dilekçelerimizde ISRARLA SAVUNMUŞ , çevre -ekoloji davalarında verilen kararların ÖLÜM-KALIM MESELESİ olduğu konusunda mahkemeleri ve karar vericileri uyarmıştık. Uyarılarımız halen devam ediyor ve halen ÇOK GEÇ DEĞİL.
Corona virus salgınlarının geleceğini bilim insanları 2010 yılı ve öncesinde haber verdiler. İnsan sebepli iklim değişikliği , madencilik , termik santraller , ormanların kesilmesi , insanların doğal ekosistemleri işgal etmesi , çevresel -ekolojik kirlilik , endüstriyel tarım ve endüstriyel hayvancılık nedenleriyle Corona virusler mutasyona uğruyor ve salgın hastalıklara neden oluyor. (Bkz. Public Health Threat of New,Reemerging, and Neglected Zoonoses in the Industrialized World https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2874344/)
Biliminsanları Corona virus mutasyonları olan SARS salgının 2002 yılında , MERS salgının ise 2012 yılında olduğunu , iki Corona virus mutasyonu arasındaki sürenin 10 yıl olduğuna , COVİD -19 MUTASYONU VE SALGINININ İSE BU DEFA 7 YIL SONRA 2019’DA GERÇEKLEŞTİĞİNE VE VİRUSUN MUTASYONA UĞRAMA SÜRESİNİN 3 YIL KISALDIĞINA DİKKAT ÇEKEREK , GELECEKTE BEKLENECEK CORONA VİRUS MUTASYONUNUN DAHA KISA BİR SÜRE ZARFINDA GERÇEKLEŞEBİLECEĞİNİ BELİRTMİŞLERDİ. ( Bkz. – The novel coronavirus (2019-nCoV) outbreak: think the unthinkable and be prepared to face the challenge/ Giuseppe Lippi and Mario Plebani / https://doi.org/10.1515/dx-2020-0015 Published online: 28 Jan 2020/ https://www.degruyter.com/view/journals/dx/ahead-of-print/article-10.1515-dx-2020-0015/article-10.1515-dx-2020-0015.xml) COVİD -19 SALGINI BAŞLADIKTAN 1 YIL DAHA GEÇMEDEN VİRUSUN TEKRAR MUTASYONA UĞRADIĞI HABERİ İNGİLTERE’DEN GELDİ Kİ ; BU SOMUT GELİŞME KÖMÜR -FOSİL YAKIT TÜKETİMİ SONLANDIRILMADIĞI , ORMANLAR KESİLMEYE DEVAM EDİLDİĞİ , MADENCİLİK FAALİYETLERİ ile ENDÜSTRİYEL TARIM VE HAYVANCILIK SONLANDIRILMADIĞI TAKDİRDE SALGIN-SALGINLARIN DEVAM EDECEĞİ YÖNÜNDE BİLİMİNSANLARININ TAHMİNLERİNİ DOĞRULADI.
VE BEYAZ ADAM ,SON BALIK ÖLMEDEN -SON AĞAÇ KESİLMEDEN -SON NEHİR KİRLENMEDEN ÖNCE ; CORONA VİRUS SALGINLARIYLA PARAYI YİYEMEDİĞİNİ ANLIYOR. İNSANLIĞA KARŞI SUÇ İŞLEYEN MADENCİLERİN -TERMİKÇİLERİN EKOKIRIMINA KARŞI MÜCADELE HAYAT -MEMAT MÜCADELESİDİR.
Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri
Gönüllü avukatı
İsmail Hakkı Atal