Adana’nın Pozantı ilçesi gurur ve onur gününü coşkulu bir etkinlikle kutladı.

5 Ağustos 1920 tarihinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Mareşal Fevzi Çakmak’la birlikte Konya üzerinden trenle Pozantı ilçesine gelip, Adana vilayeti Fransız güçleri tarafından işgal altında olması sebebiyle ulu bir çınarın altında 1.Pozantı Kongresi’ni yapmıştır. Pozantı henüz o yıllarda Karaisalı ilçesinin bir nahiyesi iken Atatürk, mebuslarla aldığı kararla Pozantı’yı Adana’nın vilayeti yaparak ilk vali atamasını da burada yapmıştır.

 

İşte Pozantılı bu onur ve gurur gününü her yıl olduğu gibi bu yıl da Pozantı Kaymakamlığı ve Pozantı Belediye Başkanlığı’nın düzenlemiş olduğu çeşitli etkinlik ve törenlerle kutladı.

 

Kutlama törenine İlçe Kaymakamı Hüseyin Aydın, Belediye Başkanı Mustafa Çay, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Zafer Koz,  İlçe Jandarma Komutan Teğmen Mehmet Nuri Dilek, İlçe Emniyet Müdür Vekili Ömer Öztürk, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluş Başkanları ve Pozantılı vatandaşlar katıldı.

 

Atatürk anıtı önüne Pozantı Kaymakamı Hüseyin Aydın ve Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay’ın çelenk sunumuyla başlayan tören daha sonra istasyon meydanında Atatürk’ün tren ile gelişinin temsili karşılama töreniyle devam etti.

 

Tören sunucusu Murat İnce, Atatürk’ün 5 Ağustos 1920’de Pozantı’da yaptığı konuşmayı törene katılanlara bir kez daha okurken günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise İlçe Kaymakamı Hüseyin Aydın yaptı.

 

Kaymakam Hüseyin Aydın, konuşmasında “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İlçemize gelişinin 102. yıl dönümünü İlçemizde kutlamanın gururunu ve onurunu yaşıyoruz. Atatürk’ün Meclis Başkanı sıfatıyla katıldığı ilk ve tek kongre olan Pozantı Kongresi milli heyecanı artırmış, bağımsızlık yolunda bir ulus olarak kenetlenmenin de mihenk taşı olmuştur. Kurtuluş Savaşı’nın en buhranlı günlerinde yapılan Pozantı Kongresi, Adana’nın ve ülkemizin düşman işgalinden kurtuluşunda kilit rol oynamıştır. Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı Pozantı Kongresi’nin 102. yıl dönümünde, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ile kurtuluş mücadelemizin tüm kahramanlarını saygı ve rahmetle anıyorum.” Dedi.

 

Yapılan konuşmaların ardından Pozantı Kaymakamı Hüseyin Aydın ve Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay tarafından Pozantı Kongresi rölyefine sunulan çiçek ile kutlama töreni sona erdi.