Savunma, Büro ve Destek Hizmetleri Sendikası Genel Başkanı Tuncay CENGİZ ve Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sağlam Ankara’dan gelerek Adana’da üyeleri ile toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda Çukurova Şube başkanı Ersin Kemal Kaya ve yönetim kurulu üyeleri ile sendika üyeleri hazır bulundu. Toplantıda öne çıkan konu ise 3600 ek gösterge oldu.

SAVDES-SEN Genel Başkanı Tuncay CENGİZ ve Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sağlam Ankara’dan gelerek Adana’da üyeleri ile istişare toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda Çukurova Şube başkanı Ersin Kemal Kaya, yönetim kurulu üyeleri ile sendika üyeleri hazır bulundu. Basına açık ve kahvaltı ortamında gerçekleştirilen toplantıda Cengiz ve üyeler, sendikacılığın şeffaf ilkeleri gereği soru cevap şeklinde istişarede bulundular.

Toplantıda üyelere açıklamalarda bulunan Tuncay Cengiz, Milli Savunma Birimlerinde çalışan büro memurları ve destek memurlarının yaşadığı sıkıntıları yakından takip ettiklerinin ve bir üyenin dahi sorununu çözdüklerinde mutlu olduklarının altını çizerek şunları kaydetti:

 “Memur-Sen’in Ağustos 2021 ayında imzaladığı 6’ncı Dönem Toplu Sözleşme ile memur ve emeklilerine 2022 yılı ilk altı ayı için % 5 oranında zam verilmesi kararlaştırılmış, hükümet tarafından bu orana %2,5 ilave edilerek %7,5’a çıkarılmıştır. Ancak, TÜİK tarafından Ocak 2022 ayı enflasyon oranı %11,1 Şubat ayı için 4,81 olarak açıklanmış, daha ilk iki ayda %8,41 (kümeli %8,94)enflasyon farkı oluşmuştur. Yetkili konfederasyonun bunu başarabilmiş olması Guinness Rekorlar Kitabına girmeye adaydır. Kırılması zor bir rekordur. Zaten zor şartlarda geçinmeye çalışan ve enflasyon baskısı altında alım gücü oldukça düşen memur ve emeklilerinin daha fazla mağdur edilmemeleri için, “Ocak ve Temmuz ayları için büyüme oranında taban aylıklara eklenecek bir refah payı verilmesinin, buna ilave olarak her ay açıklanacak enflasyon oranının memur ve emekli maaşlarına aylık olarak ayrıca yansıtılmasının” artık bir zorunluluk olduğu değerlendirilmektedir.

3600 ek gösterge verilmesi için görüşmelerin yapıldığı şu dönemde; SAVDES-SEN olarak, kamu çalışanları arasında adalet duygusunun zedelenmemesi için;

* Öncelikle, 2008 yılı Ekim ayından sonra 5510 sayılı Kanuna göre işe alınan kamu çalışanları ile 5434 sayılı Kanuna tabi olan kamu çalışanları arasında eşitliğin sağlanması,

* Sözleşmeli personelin kadro sorununun ve 5434 sayılı Kanuna tabi olan kamu çalışanları arasında eşitliğinin sağlanması,

* Yardımcı Hizmetler Sınıfı ve Teknik Hizmetler Sınıfı dâhil tüm sınıflardaki yükseköğrenimli tüm personele 3600 ek göstergenin verilmesi,

* Yetki ve sorumluluk hususunun ise bu temel üzerine inşa edilerek hiyerarşik şekilde ek göstergelerin tabandan tavana yükseltilmesi gerektiği değerlendirilmektedir.

Bu nedenle de, çalışmalarda temelin, “unvan yerine öğrenim durumu esas alınarak” atılması, yamalıklı bohçaya dönmüş 657 sayılı Kanunun yeniden ele alınması ve emekli maaşı bağlanma oranlarının insan onuruna yaraşır bir şekilde artırılması ve emeklilerimizin refahının artırılması gerekmektedir.

Emniyet Genel Müdürlüğünde görevli Teknisyen Yardımcıları için acilen Görev Tanımları Yapılması gerektiğini, görev tanımlarına aykırı görevlendirmeler son bulması gerekir. Görev tanımı ile alakalı dava açıp kazanan üyelerimizin mahkeme kararına uyulması gerektiğini dile getirdik. Yine Emniyet Genel Müdürlüğünde Sivilleşme adımları atılmalı Uzmanlık Şeflik Müdürlük kadrolarının Sivil Memurlar içinde açılmasının elzem olduğunu dile getirdik.”

Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünde görevli Devlet Memurları için Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavının açılması gerektiğini dile getiren Genel Başkan Tuncay Cengiz Sav-Des olarak bu konuyla ilgili gerekli çalışmaları yaptığını söyledi.